Következő állomásunk a csodálatos természeti kincseiről ismert szigetország, Izland. Egyre több utazási iroda kínál ide utakat, emellett sok kalandor dönt úgy, hogy egyedül ismeri meg ezt az egyedülálló, eddig nem igazán felfedezett szigetet. Azonban túl azon a néhány dolgon, amelyek először eszünkbe jutnak a sziget neve hallatán, mint például a hideg, a vízesések, az északi fény, vagy kimondhatatlan nevű vulkán, az Eyjaf…valami, számos olyan apró, érdekes dolgot rejt magában, ami miatt örökre a szívünkbe zárhatjuk.
Ebben a posztban, általunk kedvesnek és érdekesnek vélt dolgokat fogunk Veletek megosztani. Azonban mielőtt ezeket megnéznénk, néhány információ a szigetről.
Izland, mint kontinensek között híd, New Yorktól körülbelül 5 órányi, Londontól pedig 3 órányi repülőútra található. Jelenleg közel 330 ezren élnek a 103 ezer m2 területű szigeten. Az izlandi kultúrát az elszigeteltség és az extrém természeti erők formálják, így az emberek szívósak, a tradíciókhoz és a természethez nagyon erősen kötődnek és nagyon fontosak számukra a családi kötelékek. Területének 20%-a művelhető, a fennmaradó rész 12% gleccser, 0,03% homok, 50% pedig egyéb művelésre alkalmatlan föld. Ezek teszik Izlandot oly sokszínűvé, így az utazó sosem találkozik ugyan azzal a látvánnyal túrája során. Meghatározó a juhtenyésztés, amely az szintén szemet szúr, hiszen számos, puha fehér pamacs legel a végeláthatatlan területeken.
Most, hogy elkezdtük érezni, hogy milyen is az Izland feeling, következzen a várva várt lista.
1. Az izlandi nyelv
Már a vulkán sajnálatos kitörésekor sejthettük 2010-ben, hogy nem a legegyszerűbb nyelvről van szó. A legtöbb riporternek beletört a nyelve, ezért számos videó, segédanyag született annak érdekében, hogy ki tudják helyesen ejteni az Eyjafjallajökull nevet. Itt is van a helyes megoldás: Ejjaf-flatyja-jököty (persze, ha egyáltalán jól hallom ki).
Az ilyen videók és anyagok már nem igen segítenek a leghosszabb izlandi szó ejtésekor. Ez pedig a vaðlaheiðarvegavinnuverkfærageymsluskúraútidyralyklakippuhringur, amely egy 64 betűbál álló szó és nagyjából azt jelenti, hogy "egy kulcstartó gyűrű, amely tartalmazza a kulcsot egy tárolóházhoz, amelyet a közúti munkások használnak a Vaðlaheiði nevű helyen". Hasznos, ugye?
De, hogy mégse tántorodjunk el az izlandi nyelv elsajátításától, itt van egy kifejezés, amelyet ha megtanulunk, el tudunk boldogulni az országban. Ez pedig a következő:
forrás: http://www.erlendis.com/2017/02/02/izlandi-nyelv/
Egyszerű, nem?
2. Árak
Mi is oda vagyunk a gasztronómiáért, de ez esetben inkább elgondolkodunk az étteremről étteremre való járkáláson (azért 1-2 helyet mi is kipróbáltunk;). Szóval egy vacsoráért igen a zsebünkbe kell nyúlni: a főételek körettel, vagy saláták 7 000-12 000, a pizzák, hamburgerek 5 000 - 6 000 ezer forintnyi koronába kerülnek. Szóval, ha megéhezünk a kirándulások után, inkább érdemes elmenni egy boltba és ott bevásárolni. Azonban itt is oda kell figyelni, mert ugyanazokat az árakat látjuk kiírva, mint itthon, csak fel kell szorozni 2,3-mal.
3. Kedvenc kajáink
Ha Izlandra keveredtek és úgy döntötök, hogy mégis szeretnétek legalább egy igazi izlandi ebédet vagy vacsorát elfogyasztani, akkor a reykjavíki kikötőben van a helyetek. Itt jobbnál jobb helyeket talál az ember, ahol a frissen fogot halakat lehet megkóstolni. Az egyik nagy klasszikus a homár leves, de kihagyhatatlan a hal nyárs is, kérd azt bármilyen halból.
4. erről jut eszembe: A bálnákkal való viszony
A kikötői étteremben lehetősége van az utazónak kipróbálni a bálnahúst. Hát mi nem tettük. Ugyan a bálnavadászat még mindig legális Izlandon, az izlandiak között is egyre népszerűtlenebb ez a tevékenység és kevesebb. mint 2%-uk fogyasztja a húsukat.
Inkább egy bálna barát(abb) módon közelítettük meg ezt az élményt, így egy bálnalesen vettünk részt. Igazából a szerencsén múlik, hogy az ember lát-e bálnát az ilyen szervezett leseken, de mi azok voltunk októberben. Sajnos ez sem olyan, mint a filmekben, éppen-éppen lehet az alakjukat kivenni a tenger felszínén.
5. A legkedvesebb izlandi emlék: sarki fény
A sarki fény abba a kategóriába tartozik, mint a bálnák: vagy van, vagy nincs.
Ám, annak érdekében, hogy a legnagyobb esélyünk legyen látni a sarki fényt, érdemes szeptember és április között utazni a szigetországba, valamint tartózkodásunk alatt felkeresni ezt a weboldalt: https://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/. És imádkozzunk.
Továbbá fontos, hogy a várakozásokkal ellentétben, rendes, komoly fényképezőgép hiányában nem ilyen...
hanem ilyen képeket fogsz tudni csinálni :D!
forrás: saját fénykép :(
Ez csak egy apró szelet volt egy izlandi kirándulás élményeiből. Ha szeretnétek még többet olvasni, vagy látni, vagy csak tippre van szükségetek egy közelgő utazáshoz, ne habozzatok, mi segítünk. :)
források:
http://www.erlendis.com/2017/02/02/izlandi-nyelv/
https://guidetoiceland.is/the-northern-lights/how-to-find-the-northern-lights-in-iceland
https://www.priceoftravel.com/3783/iceland-how-much-things-cost-how-to-visit-on-a-low-budget/
https://guidetoiceland.is/travel-info/whale-watching-in-iceland
https://www.iceland.is/
https://www.pronouncenames.com/pronounce/eyjafjallajokull
https://www.quora.com/What-is-the-longest-word-in-Icelandic